Tipy na výlet

Vyhlídka Čertovy kameny


Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.Byl jsem zdeAktivitu navštívilo 72 lidí3,8/5 (22 hodnocení)Zatímco český název skaliska Čertovy kameny je spjat s prastarou pověstí, vysvětlující vznik tohoto místa, je německý název Harichstein (Harichovy kameny) zcela prozaicky odvozen od jména majitele pozemku, na němž skála stála, německého sedláka z České VsiVinzenze Haricha. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je pěkný pohled na Jeseník, Zlatohorsko a Rychleby či do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru.

Čertovy kameny jsou velice oblíbené u horolezců, skály dosahují výšky do 25m. Jedná se o nejvýznamnější a zároveň i nejtěžší oblast na Jesenicku. Skalní oblast tvoří několik věží a okrajových skal. Skála se skládá z vyvřelého pegmatitu. Je velice pevná a poskytuje krásné lezení na plotnách, v kolmých a převislých stěnách. Cesty jsou jištěny kruhy a nýty. Na vrcholech věží jsou osazeny slaňovací kruhy. Nástupy jsou označeny číslem a u těžších cest i obtížností (RP), celkem se zde nachází asi na 90 cest obtížnosti III až IX-.


Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo je jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.
Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, která slouží dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům.
Poloha areálu dává předpoklad pro kvalitní zimní sezónu od poloviny prosince do konce března. Areál tvoří 8 vleků, 4 sjezdovky a dvě cvičné lyžařské louky. Je rozdělen na severní a jižní svahy. Běžecké tratě se z Červenohorského sedla rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku a většina je jich strojově upravována. Nejvyhledávanější tratí je asi směr Velký Klínovec, Švýcárna a oblast Praděda. V letních měsících je Červenohorské sedlo ideálním výchozím bodem mnoha turistických a cykloturistických značených tras. Je rájem pro houbaře a sběr lesních plodin - hlavně borůvek.

Lázně Jeseník

Priessnitzova metoda

Na základě dochovaných archivních materiálů jsou do současné doby používány některé původní metody Vincenze Priessnitz, jejichž účinek je historicky ověřen. Priessnitzovy venkovní koupele dolních končetin Jedná se o historicky prověřenou cennou proceduru ku zlepšení prokrvení nejen dolních končetin, ale cestou reflexů se zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla, proto pravidelná denní čapí chůze v bazénku s přírodní protékající chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 °C vede k zlepšení funkce srdce, cév, k zvýšení odolnosti proti infekcím, proti fyzikálním i psychickým stresům. Mírná fyzická aktivita chůzí v mírně zvlněném terénu je nutná pro předchozí předehřátí organizmu před koupelí, po koupeli je důležitá frotáž a chůze v terénu. Priessnitzovy venkovní koupele horních končetin Ponoření horních končetin do mělkého bazénku s protékajícím chladným přírodním pramínkem vody o teplotě 8 - 15 °C, prováděné denně, vede k vymizení migrén a nespavosti, zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu u srdečních potíží a u poruch funkce štítné žlázy, zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy. Priessnitzova pololázeň jednofázová a dvoufázová Jde o složitou proceduru s kombinací vodoléčby, zábalů, polevů a kartáčování kůže. Klient se nejdříve krátce předehřeje teplou vodou ve sprše, následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem s klidným ležením v zábalu, po prohřátí a zpocení následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě s kartáčováním a polevy šíje, zad a končetin chladnou vodou. Léčebné metody Kromě studených obkladů, mok­rých zábalů a omývání postiže­ných míst houbou uplatňoval při svém léčení i další, do té doby nepoužívané metody, k nimž patřila zejména potná kůra, po níž se propocený pacient na krátkou chvíli ponořil do kádě se studenou vodou. Léčebné procedury doplňovala i pracovní terapie spojená s tělesnou námahou, pravidelná životo­správa a dostatek spánku.


Stezka Vincenze Priessnitze

Stezka Vincenze Priessnitze Vás provede po 14 pramenech s odkazem na slavného léčitele. Více zde: https://bit.ly/3c8jcHp


Mnoho dalších aktivit naleznete zde

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky